Strona główna
zaloguj

 | Mapa strony

Aerografit - najlżejszy znany materiał

Waga

Rekord należący do najlżejszej substancji na świecie został pobity. Niedawno odkryty aerografit okazał się najlżejszym materiałem znanym człowiekowi, a jego gęstość to jedynie 0,2 mg na cm3. Tym razem rekordowo lekki materiał składa się z węgla. Dotychczasowy lider oparty był na bazie niklu i jego gęstość wynosi 0,9 mg na cm3. Nowego odkrycia dokonali naukowcy z Technische Universität Hamburg - Harburg oraz Christian-Albrechts - Universität zu Kiel. Ultralow density hollow-strut graphite frameworks zwany potocznie "aerografitem" (ang. aerographite) składa się niemal wyłącznie z powietrza i dla zobrazowania jak lekki jest to materiał wyobraźmy sobie człowieka ważącego 84 kg, wzrostu około 175 cm. Jeśli ów człowiek zbudowany byłby z aerografitu ważyłby zaledwie 16,8 g! Dotychczasowy rekord zapisany w księdze rekordów guinessa to - można powiedzieć - aż 1 mg na cm3 (tzw. aerożel) i do 12.07.2012 wydawało się, że wielkiej rewolucji w odkryciu czegoś lżejszego nie będzie. Tymczasem w listopadzie 2011 odkryto wspomniany już wcześniej metaliczną mikrostrukturę - mikrosiatkę o gęstości 0,9 mg na cm3 czyli nieznacznie lżejszej od aerożelu.

Aerografit

Aerografit dobrze przewodzi prąd elektryczny, jest sprężysty, można ścisnąć go tysiąckrotnie, po czym powróci on do poprzednich rozmiarów. Pomimo jego lekkiej struktury jest zupełnie nieprzezroczysty i na gołe oko wygląda jak czarna gąbka. Dodatkowo pomimo jego delikatnej struktury jest w stanie utrzymać ciężar 40 tys. razy przewyższający jego masę. Aerografit to prawdziwa rewolucja i choć dla przyszłych zastosowań użyte zostaną prawdopodobnie jego bardziej gęste odmiany to jest to ważny krok w rozwoju materiałoznastwa i ma realną szansę na poprawę jakości ludzkiego życia. Jak myślicie ile może kosztować kurtka wykonana z aerografitu? No właśnie, ile może kosztować coś co w 98,8% składa się z powietrza? :)

Tagi: aerografit, Hollow-Strut Nanoporous Graphite, aerożel

Podziel się na facebook.com

Komentarze:

Autor: Quistorp Data dodania: 26 lipca 2012

szokiem będzie budowa wiaduktów i mostów. O przeprawach mostowych , kladkach i innych pokryciach dachów nie wspomnę.A barki , czy platformy transportowe Szok!!!!Konstrukcje samonośne, kosmos.

Dodaj komentarz: