Strona główna
zaloguj

 | Mapa strony

Co z tą klimą?

klimatyzator

 Klimatyzacja zapewnia duży komfort użytkowania i nie stanowi już produktu dostępnego tylko dla elit. Bardzo często, u naszych zachodnich sąsiadów, instalacje klimatyzacyjne traktowane są na równi z innymi instalacjami, włączając to instalacje sanitarne. Stanową bowiem już standard większości centr handlowych, budynków biurowych i w najbliższej przyszłości domów.

Klimatyzacja w domu!

Pomimo spadku kosztów jakie niesie ze sobą instalacja klimatyzacyjna, oraz zmniejszenia jakichkolwiek emisji do środowiska (w porównaniu z ostatnim dwudziestoleciem), rzadko obserwuje się ww instalacje w domach jednorodzinnych czy też nowoczesnych osiedlach. Dlaczego? Można by pokusić się o stwierdzenie, iż w gospodarstwach domowych ciepło wydzielane przez oświetlenie, urządzenia elektroniczne, użytkowników jest na tyle znikome, iż klimatyzacja jest zbędna.

Nic bardziej mylnego, jak często zdarzało się nam narzekać na zbyt wysoką temperaturę w salonie spowodowaną nadmiernym nagrzaniem pomieszczenia przez promienie słoneczne?

Osoba która zdecyduje się na inwestycję w klimatyzację, ma do wyboru kilka rozwiązań (bierzemy pod uwagę brak klimatyzacji centralnej):

KLIMATYZATORY OKIENNE – Montowane w otworach okiennych bądź, specjalnie przystosowanych otworach. Zaletą tego rozwiązania jest niski koszt klimatyzatora, wadą zaś stosunkowo głośna praca.

KLIMATYZATORY POJEDYNCZE – typu SPLIT, jest to jednostka składającą się z dwóch części. Wewnętrznego parownika (znajdującego się wewnątrz pomieszczenia), oraz zewnętrznego skraplacza (montowanego na zewnątrz pomieszczenia/ budynku). Oba elementy połączone są ze sobą instalacją freonową. Zaletą takiej instalacji, jest jej dostępność, estetyka (modele posiadają nieraz bardzo estetyczny wygląd, który dodaje uroku pomieszczeniu), cicha praca, mały pobór mocy. Do wad można zaliczyć szpecący elewację budynku skraplacz.

KLIMATYZATORY pracujące w układzie typu TWIN – jest to układ charakteryzujący się podłączeniem dwóch klimatyzatorów typu split do jednego agregatu zewnętrznego. Zastosowanie takiego rozwiązania jest dobre dla dużych pomieszczeń w których nie istnieje potrzeba indywidualnego regulowania temperatury. Poza układem TWIN, spotkać można również jednostki pracujące w układzie TRIPLE, i DOUBLE TWIN.

KLIMATYZATORY pracujące w układzie MULTI – podobnie jak w instalacjach typu TWIN, urządzenia klimatyzujące można podłączyć do jednego agregatu zewnętrznego. Różnica polega na tym, że każda jednostka wewnętrzna posiada indywidualne sterowanie co czyni taki układ bardziej zaawansowanym i uniwersalnym niż układy typu TWIN.

KLIMATYZATORY pracujące w układzie VRF- tzw. klimatyzatory inteligentne, pozwalają na przekazywanie mocy w zależności od aktualnego zapotrzebowania. Montowane najczęściej w duży kompleksach.

Kiedy już wybierzemy odpowiadający nam typ klimatyzacji, konieczne jest dobranie odpowiedniej moc klimatyzatora, jeżeli postanowimy nie korzystać z porady fachowców. Możemy kierować się następującymi (podstawowymi dla jednostki chłodniczej) obliczeniami:

Objętość pomieszczenia x45, otrzymany wynik dzielimy przez 1000. [W]
Ludzie przebywający w pomieszczeniu:
- siedzący: +150W
-pracujący fizycznie: +250W
3. Sprzęt elektroniczny +150-200W
4. Okna: 100W za każdy 1m2 okna
5. Jeżeli pomieszczenie jest wentylowane dodajemy 15%. [W]

Duży wpływ na zapotrzebowanie może mieć duże nasłonecznienie, brak żaluzji w oknach itp. Dlatego dobierając klimatyzację i sugerując się otrzymanym wynikiem zawsze wybieramy urządzenie o większej wydajności.
Powyższa metoda obliczeniowa ma tylko i wyłącznie charakter informacyjny. W celu dokładnego doboru klimatyzatora zalecamy konsultację z przedstawicielem handlowym.

Karol Borowiak
Instalacyjna.com.pl

Tagi: klimatyzacja, poradnik, klimatyzacja centralna, Klimatyzacja split czy okienna

Podziel się na facebook.com

Komentarze:

Dodaj komentarz: