Strona główna
zaloguj

 | Mapa strony

Dziś święto zakochanych

walentynki

14 lutego zakochani obchodzą swoje święto potocznie nazywane Walentynkami. W Europie południowej i zachodniej obchodzi się je już od średniowiecza, do Polski natomiast zwyczaj ten dotarł w latach 90. XX w.

Coroczne święto zakochanych obchodzone jest w dniu, w którym Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Walentego – patrona zakochanych. Żył on w III wieku w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Zgodnie z legendą, gdy cesarz za namową swoich doradców zabronił legionistom wchodzić w związki małżeńskie w wieku od 18 do 37 lat (uważał, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin), św. Walenty złamał zakaz błogosławiąc i udzielając ślubów młodym żołnierzom.

Zgodnie z tradycją Walentynek, tego dnia wysyła się do ukochanych osób listy zawierające wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, 14 lutego zakochani obdarowują się drobnymi upominkami.

Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie już od średniowiecza. Europa północna i wschodnia przyjęła ten zwyczaj znacznie później. Do Polski obchody walentynkowe trafiły w latach 90. XX wieku z kultury francuskiej i krajów anglosaskich, a także wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu.

redakcja

FreeDigitalPhotos

Tagi: walentynki, walentynki 2013, dzień św. Walentego, święto zakochanych

Podziel się na facebook.com

Komentarze:

Autor: Małgorzata Data dodania: 1 kwietnia 2014

Ciekawe! Nie wiedziałam, co robił św. Walenty. Nic dziwnego, że jest patronem zakochanych :)

Dodaj komentarz: