Strona główna
zaloguj

 | Mapa strony

Krok milowy sztucznej fotosyntezy

sztuczna fotosyntezaPrzełom w sztucznej fotosyntezie

Od ponad trzech dekad naukowcy starają się skopiować proces fotosyntezy w celu otrzymania wysokoenergetycznych związków chemicznych z dwutlenku węgla, wody i energii słonecznej, oraz doprowadzić sztuczny proces do poziomu, którego efektywność będzie porównywalna z naturalną.

Kadra naukowa z wydziału chemii szwedzkiego Królewskiego Instytutu Technologicznego opracowała katalizator molekularny który pozwala wprowadzić sztuczny proces fotosyntezy na nowy, niespotykany dotychczas poziom, daje to nieukrywaną nadzieję opracowania efektywnych technologii dla przechowywania energii.

Zespół pod kierownictwem profesora Licheng Suna opracował najbardziej zaawansowany katalizator sztucznej fotosyntezy, pozwalający przyspieszyć proces sztucznej fotosyntezy do poziomu porównywalnego z procesem naturalnym.

Wzrost ceny baryłki ropy naftowej zwiększa zainteresowanie wśród inwestorów alternatywnymi metodami pozyskiwania źródeł energii. Coraz większy postęp technologiczny prowadzi do uzyskiwania paliw bazujących na węglu z rozmaitych źródeł.

Grupa profesora Sun'a koncentruje się na rozwinięciu technologii produkcji wodoru bądź efektywną zamianą energii słonecznej w elektryczną. Sumarycznie ujmując, w obu gałęziach słońce odegra kluczową rolę.

Karol Borowiak
Instalacyjna.com.pl

Tagi: co2, energia słoneczna, fotosynteza, sztuczna fotosynteza

Podziel się na facebook.com

Komentarze:

Autor: KB Data dodania: 16 maja 2012

Witam,
dzięki procesowi sztucznej fotosyntez możliwe będzie np przeprowadzenie niskoenergetycznej wody w wysokoenergetyczne produkty (procesu), wodór i tlen.

Autor: Projack Data dodania: 7 maja 2012

Ciekawe, jak to się ma w kwestii pozyskiwania "paliw", jakie rodzaje energii (lub w jakiej formie) uzyskujemy z tego procesu?

Dodaj komentarz: