Strona główna
zaloguj

 | Mapa strony

Największa inwestycja Google w czyste technologie

GoogleInwestycje firmy Google.

Najwieksza inwestycja Google w czyste technologie wynosi aż 280 milionów dolarów i skierowana jest do odbiorców indywidualnych.

Kontynuując pasmo inwestycji w energię odnawialną, Google Inc. zgodziło się zainwestować 280 milionów dolarów na sfinansowanie projektu baterii słonecznych dla osiedli mieszkalnych razem z Solar City Inc. Jako największa na świecie wyszukiwarka podjęła swoją największą inwestycję w czystą energię.

Rick Needham, dyrektor Google przyznaje, że jest to pierwsza taka inwestycja Google, która skierowana jest w stronę mieszkańców.

SolarCity oferuje sprzedaż, montaż, finansowanie, serwis systemów solarnych dla klientów indywidualnych i biznesowych. Firma zapowiedziała, że bardziej wykorzysta inwestycje Google do finansowania instalacji solarnych na terenie całego kraju poprzez rozwój usług dzierżawy i zakupu energii elektrycznej.

Klienci, którzy nie chcą, inwestować duzych kwot na zakup drogich baterii słonecznych, mogą wydzierżawić zainstalowany sprzęt lub podpisać umowę na zakup energii elektrycznej, która jest tańsza od energii elektrycznej dostarczanej przez elektrownię. Firma zajmuje się instalacją i konserwacja systemu przez cały okres trwania dzierżawy.

Inwestycja to jak do tej pory największe przedsięwzięcie tego typu w Stanach Zjednoczonych.

SolarCity podało w oświadczeniu, że całkowita suma finansowania inwestycji to ponad 1 miliard 280 milionów dolarów.
Założona w 2006 roku solarCity ma 15 tysięcy tego typu projektów już zrealizowanych lub w trakcie realizacji w 10 stanach oraz w Dystrykcie Kolumbii.

W ciągu ostatnich lat, Google powoli staje się głównym inwestorem w energię odnawialną. Razem z transakcją z solarCity, Google oznajmiło, że przeznacza do tej pory ponad 680 milionów dolarów na czyste projekty energetyczne.

Google między innymi przeznaczyło 168 milionów dolarów na inwestycję BrightSource w Ivanpah na Pustyni Mojave w Kalifornii, na budowę elektrowni słonecznej. Moc zainstalowana to aż 392 MW i projekt ten jest uważany za największy tego typu na świecie.

Inwestuje również w elektrownie wiatrowe. Google zainwestowało aż 100 milionów dolarów w farmę wiatrową, która aktualnie jest w trakcie budowy. Moc zainstalowana to aż 845 MW. Projekt firmy Flat Shepherds w stanie Oregon, jest uważany obecnie za największą na świecie farmę wiatrową.

Firma posiada również spółkę Google Energy założoną w 2009 roku, które można kupować i sprzedawać energię na hurtowym rynku energii elektrycznej.Jego pierwsza umowa została podpisana z farmą wiatrową o mocy 114MW w Iowa w lipcu 2010. Jego druga umowa została podpisana w kwietniu 2011 roku z 100,8 MW farmą wiatrową jeszcze w fazie budowy w Oklahomie. Oba zakłady należą do firmy NextEra.

Google nawet zainwestowała 37,5 procent kapitału własnego w październiku 2010 roku w Atlantic Wind Connection. 350-kilometrowa morska linia transmisyjna będzie wykonana z New Jersey do Wirginii będzie w stanie przesyłać 6 tysięcy MW pochodzącej z morskich turbin wiatrowych. W Stanach Zjednoczonych Federalna Komisja Regulacji Energetyki zatwierdziła niedawno stopy zwrotu dla inwestorów dla tego projektu na poziomie 12,59 procent.

Reszta inwestycji koncernu w czyste technologie to inwestycja w małe przedsiębiorstwa realizowana przez Google Ventures oraz Google.org. Większość z nich jest związana z branżą transportową, między innymi inwestycja w produkcję baterii firmy ActaCell, produkcję pojazdu  elektrycznego produkcji firmys Aptera, w produkcję wysokooszczędnych jesli chodzi o zuzycie paliwa samochodów produkcji firmy Next Autoworks oraz w firmę wynajmującą samochody RelayRides.

Firma zainwestowała również w geotermalną firmę Alta Rock, ubezpieczyciela od skutków pogodowych firmę WeatherBill, producenta inteligentnych sieci (eng. smart grids) firmę Silver Spring Networks i w „ fotowoltaniczne moduły efektywnej konwersji energii” (eng. efficient power conversion modules) początkującej firmy Transphorm.

200 największych firm w Stanach Zjednoczonych posiada ponad 1 bilion dolarów, które gotowi są inwestować w projekty związane z energią słoneczną. Inwestycje w energię słoneczną wygenerują zwrot dla inwestorów instytucjonalnych, oszczędności dla właścicieli domów, stworzą nowe miejsca pracy dla bezrobotnych oraz ochronią środowisko przed zanieczyszczeniem z konwencjonalnych źródeł energii. Powiedział Lyndon Rive, prezes solarCity.

Dla wielu z nas Google jest niczym więcej niż zwykłą przeglądarką, nic bardziej mylnego. Inwestycje Google można zobaczyć, dotknąć i co najważniejsze, mają one zbawienny wpływ na ekosystemy lokalnych społeczności, a nie będzie również przesady jeśli powiemy, że rownież całego świata.

reuters

Tagi: baterie słoneczne, efektywność energetyczna, eko technologie, ekologia, obniżenie emisji CO2, google, czyste technologie, inwestycje w czyste technologie

Podziel się na facebook.com

Komentarze:

Dodaj komentarz: