Strona główna
zaloguj

 | Mapa strony

Namierzanie i zasilanie w budynkach + brawa dla Ebay'a!

Zbliżamy się do dnia gdzie filmowa fikcja staje się rzeczywistością. Postęp technologiczny obserwowany jest w każdej dziedzinie życia. Szczerze mówiąc technologia stała się integralną częścią naszeJ egzystencji. Zapraszam do zapoznania się z nowinkami dotyczącymi systemu namierzania, oraz zasilania w budynkach.
Tropem iPhone'a
Dzięki odkryciu pracowników Fińskiego Uniwersytetu w Oulu (w ramach prowadzenia działalności go

spodarczej „Indoor Atlas”), została opracowana technologia, rodem z filmów szpiegowskich. Finowie w swym odkryciu wykorzystali zjawisko pola magnetycznego Ziemi i jego lokalnych zaburzeń, wywoływanych przez budynki.
Dzięki opracowaniu specjalnej aplikacji pozwalającej na tworzenie map wnętrza budynku (każda, ściana czy strop w jakiś sposób zakłócają pole magnetyczne Ziemi) i wykorzystaniu wbudowanego w smartfon kompasu, możliwe jest ustalenie dokładnej lokalizacji/ pozycji.
„Pojawienie się zaawansowanych telefonów komórkowych z wbudowanym kompasem, oraz nasze do

świadczenie związane z przetwarzaniem cyfrowych sygnałów, pozwala stworzyć nowoczesny system nawigacji w pomieszczeniach”- twierdzi doktor Janne Haverinen.
Firma Indoor Atlas oferuje szereg narzędzi- Floor Plans, Map Creator, oraz API. Aby stworzyć mapę pomieszczenia, konieczne jest zebranie danych dotyczących pola magnetycznego, a następnie nałożyć na nie mapę.
Dokładność Aplikacji i systemu zapewnia dokładność określania pozycji od 0,1m do 2m.

eBay daje przykład
Ni

e od dziś wiadomo, że starszy, większy brat jest dla młodszego wzorcem do naśladowania. Jedna z największych firm internetowych wzięła sobie tą wiedzę dość mocno do serca.... I dobrze.
eBay będzie pierwszą, tak wielką firmą internetową, której centrum badaniowe będzie zasilane ze źródeł alternatywnych. Firma, oczywiście zostanie również podłączona do krajowej sieci energetycznej, jednakże będzie to stanowiło tylko zabezpieczenie w razie awarii bądź nieoczekiwanych konserwacji systemu zasilania. W większości firm, placówki czerpiące energię ze źródeł alternatywnych, jako główne źródło nadal traktują tradycyjne metody. W przypadku eBaya, jak wspomniałem przed chwilą, jest całkowicie odwrotnie.
Ko

ncern będzie pochłaniał sześć megawatów mocy, która generowana będzie w South Jordan, przy pomocy ogniw paliwowych firmy Bloom Energy. Nowe centrum bazo- danowe będzie dwukrotnie większe niż obecny, system eBay'a (w South Jordan).
Wg. John'a Donahoe dyrektora eBay'a warto dokonać takiej inwestycji. Dodatkowo jednak, należy zwrócić uwagę na wypowiedź Haresh'a Kamatha z Electric Power Research, który zauważa, iż nikt nie wie, jak nowy system sprawdzi się w obliczu tak dużego zapotrzebowania energetycznego.
System zasilający nowy centrum eBay'a będzie się składał z 30 ogniw paliwowych zasilanych (docelowo) biogazem. Zdaniem KR Sridhar'a (Bloom Energy), ogniwa zostały zaprojektowane w sposób wykluczający awarię całego systemu na skutek nie działania jednego, bądź kliku ogniw. Z usług Bloom Energy korzystają już takie spółki jak Wal- Mart czy FedEx.
Z obliczeń inżynierów wynika, że aby zasilić wszystkie centra firmowe eBay potrzebne są 43 M

egawaty mocy, co odpowiada... ok. 26 tysiącom gospodarstw domowych. Sadzę, że miłym gestem w stronę matki natury byłby fakt, iż całość tej energii pochodziłaby z „zielonych” źródeł.

Karol Borowiak

instalacyjna.com.pl

Tagi: Karol Borowiak, namierzanie w budynkach, system namierzania w budynkach, eBay zasilany ekologicznie, alternatywna energia, iPhone jako gps

Podziel się na facebook.com

Komentarze:

Dodaj komentarz: