Strona główna
zaloguj

 | Mapa strony

Poznamy pogodę z XVIII i XIX wieku!

krajobraz

Francuscy naukowcy z znanych francuskich uczelni technicznych, uniwersytetów i CNRS Centre National de la Recherche Scientifique (fr: Narodowe Centrum Badań Naukowych) odtworzą warunki pogodowe jakie miały miejsce na półkuli północnej w XVIII i XIX wieku.

Dokładną rejestracją pogody we Francji zajmował się w XVIII wieku już Societe Royale de Medecine. Zajmowano się dziwnymi zjawiskami pogodowymi i wpływem klimatu na zdrowie i śmiertelność populacji.

Pierwsza prawdziwa sieć stacji meteoroligcznych liczyła ok. 150 placówek, które przekazywały dane do jednego ośrodka. Mierzono w nich takie parametry jak: temperaturę, ciśnienie, wilgotność, kierunek wiatru i zachmurzenie. Dane te mierzono do 3 razy na dzień i obecnie przechowywane są we francuskiej Bibliotheque de Academie Nationale de Medecine. Z tych danych właśnie skorzystają naukowcy i specjaliści od meteorologii.

Dane te następnie zostaną porównane z tymi gromadzonymi w archiwach miejskich, klasztornych czy szpitalnych lub meterologów amatorów zachowanych w archiwach 24 największych europejskich miast takich jak m.in.: Warszawa, Berlin, Wilno, Praga, Wiedeń.

Dlatego, że dane gromadzone w przeszłości nie były mierzone i zapisywane z tą samą dokładnością, dlatego został stworzony specjalny program służący do ich ujednolicania po uwzględnieniu wszystkich czynników i warunków w jakich w przeszłości zachodziły katastrofalne zjawiska atmosferyczne.

Zostanie sprawdzone na przykład czy wybuch wulkanu Laki na Islandii w 1783 r. miał wpływ na jakość powietrza, warunki klimatyczne oraz zdrowie ludzi w krajach Europy i Ameryki Północnej.

HIstoryczne analizy pogodowe zostaną również wykorzystane do potwierdzenia poprawności współczesnych komputerowych analiz hipotetycznych wybuchów europejskich wulkanów.

Powyższe dane można podejrzeć na stronie http://meteo.academie-medecine.fr/

Zapraszamy do lektury!

Tagi: polityka klimatyczna, klimat, zmiany klimatu, badania nad klimatem, meteorologia

Podziel się na facebook.com

Komentarze:

Dodaj komentarz: