Strona główna
zaloguj

 | Mapa strony

Prąd z kosmosu - science fiction czy bliska przyszłość?

Energia z kosmosu

     NASA będzie przez rok finansować projekt którego twórcą jest pochodzący z Santa Maria w Kaliforni niejaki John Mankins, założyciel firmy Artemis Innovation Management Solutions. Pomysł polega na wypuszczeniu w przestrzeń kosmiczną satelitów, których jedynym celem będzie gromadzenie energii elektrycznej i dalsze jej przesyłanie na Ziemię albo w kierunku innych misji kosmicznych. Projekt ten nazwano tajemniczo SPS-ALPHA, czyli Solar Power Satellite via Arbitrarily Large Phased Array. Bezpośrednie tłumaczenie niewiele nam powie. Za tym trudnym terminem kryje się po prostu satelita pokryty ogromną ilością cienkowarstwowych luster, które umieszczone są na specjalnie zakrzywionej powierzchni. Z tyłu satelity znajdować się będą ogniwa fotowltaniczne. Całość nie będzie ważyć więcej niż 200kg (440 funtów). Zbieranie energii w kosmosie jest w pełni uzasadnione. Energia słoneczna, która zasila umieszczone na Ziemi ogniwa fotowoltaniczne pokonuje najpierw wszystkie warstwy atmosfery. Zanim wygeneruje się prąd, znaczna część energii Słońca zostanie bezpowrotnie utracona. Około 30% mocy energii słonecznej jest od razu odbijane przez górną warstwę atmosfery, a kolejne 20% jest pochłaniane przez atmosferę. Do ziemi dociera zatem około 50%.

     Instalacyjna kibicuje temu pomysłowi, którego sukces będzie oznaczał pozyskanie nieskończonego źródła energii. Ciekawi nas również jaki wpływ na atmosferę oraz na klimat będzie miał proces przesyłu energii do naziemnych odbiorników.

nasa

Tagi: ogniwa fotowoltaniczne, energetyka, SPS-ALPHA, energia słoneczna, energia z orbity ziemskiej

Podziel się na facebook.com

Komentarze:

Autor: rekin Data dodania: 29 sierpnia 2012

Amstrong a informacja za pomoca moikrofal jak jest przenoszona? w punkcie A nadana nagle znika i w punkcie B pojawia sie bys mogl ja odczytac? czy moze cala ta droge pokonuje jako fala? problem polega tylko na odpowiednim skupieniu fali tak by jak najwieksza tresc byla mozliwa do odbioru w punkcie B.

Autor: rekin Data dodania: 29 sierpnia 2012

Amstrong a informacja za pomoca moikrofal jak jest przenoszona? w punkcie A nadana nagle znika i w punkcie B pojawia sie bys mogl ja odczytac? czy moze cala ta droge pokonuje jako fala? problem polega tylko na odpowiednim skupieniu fali tak by jak najwieksza tresc byla mozliwa do odbioru w punkcie B.

Autor: redakcja Data dodania: 23 kwietnia 2012

mało słyszało o takich badaniach, dlatego właśnie dla Was piszemy :)

Autor: check Data dodania: 22 kwietnia 2012

Nie słyszałem o takich badaniach, opierałem się jedynie na swojej wiedzy... ;). Aczkolwiek przekazywanie energii metodą wireless'ową będzie konkretnym przełomem. ;).

Pozdrowienia

check!

Autor: armstrong Data dodania: 20 kwietnia 2012

Check, poczytaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mikrofale ; Zastosowania: - łączność satelitarna do i z satelity na ziemię, w tym: łączność telefoniczna, faksowa, szeroko pojęta transmisja danych, - radiodyfuzja satelitarna: telewizja i radiofonia
- łączność międzysatelitarna
łączność z satelitami badawczymi, kosmicznymi sondami międzyplanetarnymi i do badania dalekiego kosmosu sondy: Viking,Pionier, Deep Space 1;
- radioastronomia – badanie kosmosu w zakresie mikrofalowym przy pomocy radioteleskopów, np. badanie mikrofalowego promieniowania tła jest podstawą teorii tzw. Wielkiego Wybuchu; - energetyka prowadzone są badania nad przekazywaniem energii elektrycznej przy pomocy mikrofal na duże odległości np z orbity na ziemię.

Autor: check Data dodania: 19 kwietnia 2012

Em, nie bardzo. Mikrofale przekazują energię na krótką odległość. Na dłuższą przekazują tylko informację...

Autor: armstrong Data dodania: 15 kwietnia 2012

energia przekazywana jest na ziemię w postaci mikrofal, dlatego możliwy wpływ na klimat

Autor: check Data dodania: 14 kwietnia 2012

Był pomysł nad przyszłościowym rozpraszaniem promieni słonecznych (aby obniżyć T na ziemii), projekt został wstrzymany z powodu niemożliwości wyniesienia w przestrzeń cienkich soczewek. Miejmy nadzieję, ze tutaj takiego problemu nie będzie. Ponadto energię trzeba będzie przekazywać za pomocą fizycznego połaćzenia (inaczej sie nie da), więc prędzej niż taki projekt powstanie winda kosmcizna nad którą pracują Japończycy.

Pozdrawiam check!

Dodaj komentarz: