Strona główna
zaloguj

 | Mapa strony

Przechowywanie wodoru stało się prostsze

zbiornik wodoru

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornia w San Diego opracowali nowy materiał ceramiczny do skutecznego przechowywania wodoru. Wodór jest gazem wysoce lotnym i ma tendencję do przenikania przez  ściany zbiorników, dlatego jego przechowywanie, szczególnie w postaci sprężonej nie należało do tej pory do łatwych. Nowy ceramiczny materiał otrzymuje się w procesie wypalania w temperaturze poniżej 400 stopni Celsjusza. Proces ten jest prosty i tani, nazywa się go spalaniem syntezowym (ang. combustion synthesis). Skład nowego materiału to mieszanina następujących materiałów: heksaborek wapnia, stront oraz heksaborek baru.

Zastosowanie wodoru jako paliwa ekologicznego jest bardzo porządane, jednak do tej pory rozwój technologii takich jak: ogniwa paliwowe są hamowane przez brak technologii związanych ze skutecznym przechowywaniem sprężonego wodoru (wodór ma naturalną właściwość do dyfuzji przez ścianki zbiornika paliwa - przyp. redakcji).

Nowo wynaleziony materiał potrafi jednak zatrzymać wodór na miejscu, ma strukturę krystaliczną, która nie dopuszcza do dyfuzji wodory co przy niskich kosztach produkcji oraz prostym procesie produkcji otwiera drogę do zastosowań komercyjnych wynalazku.

Tagi: eko technologie, czyste technologie, nowe technologie, zbiornik wodoru, ceramiczny zbiornik wodoru, składowanie wodoru, magazynowanie wodoru

Podziel się na facebook.com

Komentarze:

Dodaj komentarz: