Strona główna
zaloguj

 | Mapa strony

Przełom w produkcji biopaliw

Escherichia coli

Proso rózgowe jest trawą z rodziny wiechlinowatych powszechnie występującą na kontynencie północno amerykańskim. Cechuje ją bardzo szybki wzrost, fotosynteza C4 (roślina absorbuje większą ilość CO2) oraz skromne wymagania do życia.

Zastosowanie tej trawy są przeróżne, począwszy od paszy, roślinę ozdobną, jako zabezpieczenie przed erozją gleb i jako biopaliwo.

W porównaniu do innych roślin uprawianych na biopaliwo, proso rózgowe (ang. switchgrass) cechuje się najlepszym wskaźnikiem uzysku etanolu z tony i z hektara uprawy.

Porównując, z jednego hektara prosa rózgowego uzyskamy 9500 litrów etanolu, trzcina cukrowa to ok. 6200 litrów z hektara a kukurydza to zaledwie 3800 litrów.

Jednak do chwili obecnej pomimo tak wysokiego potencjału prosa rózgowego, produkcja etanolu z tej rośliny była wysoce nieefektywna. Wymagała nakładu energetycznego większego o około 45% od energii zawartej w wyprodukowanym paliwie.

Z pomocą przyszły bakterie E. coli. powszechnie znane z tego, że odpowiadają za zakażenia pokarmowe. Amerykańscy naukowcy dokonali wynalazku otóż modyfikując genetycznie E. coli zmusili ją do przetrawienia prosa rózgowego, zsyntetyzowania cukrów i wytworzenia trzech ekologicznych alternatyw dla paliw: benzyny, oleju napędowego i paliwa lotniczego. Wynalazek ten spowodował, że produkcja biopaliwa stała sienie tylko tania co łatwa. Produkcja etanolu odbywa się w jednym procesie, gdzie odbywają się wszystkie niezbędne procesy aż do produktu finalnego. Jest to pierwszy w historii proces, w którym E. Coli produkuje aż trzy zamienniki dla oleju napędowego, benzyny oraz paliwa lotniczego.

Odkrycie było wspierane przez Departament Energii USA oraz Uniwersytet w Kaliforni. Oryginalny tytuł pracy naukowej na temat odkrycia brzmi "Synthesis of three advanced biofuels from ionic liquid pretreated switchgrass using engineered Escherichia coli."

Tagi: ekologia, biopaliwa, drop-in biofuels, E. coli, Escherichia coli, switchgrass, proso rózgowe

Podziel się na facebook.com

Komentarze:

Dodaj komentarz: