Strona główna
zaloguj

 | Mapa strony

Przełom w produkcji ogniw paliwowych

Solid oxide fuel cell

Przełom w produkcji ogniw paliwowych polega na modyfikacji omawianych już na łamach instalacyjnej ogniw z zestalonym elektrolitem tlenkowym. Modyfikacja będzie umożliwiać zastosowanie w ogniwach standardowych paliw kopalnych takich jak: benzyna, olej napędowy, gaz ziemny, propan butan itp. Redakcja przypomina, że działanie ogniw paliwowych polega na bezpośredniej zamianie energii chemicznej paliwa na elektryczność. O szczegółach działania ogniw paliwowych można przeczytać w artykule: Ogniwa paliwowe będą tańsze. Innowacyjność nowych ogniw polega na tym, że efektywność zamiany paliwo w energię jest około cztery razy większa niż w silniku spalinowym. NIe trzeba również przypominać, że używając ogniw paliwowych nie ma problemu zanieczyszczenia powietrza tlenkami oraz produktami złego spalania.

Pierwotnie ogniwa z zestalonym elektrolitem tlenkowym były raczej dużych rozmiarów i miały tylko zastosowanie w kogeneracji. Procesowi towarzyszyła wysoka temperatura rzędu 600-1000°C. Obecnie zminiaturyzowano je do rozmiarów niewielkiej monety, co znacznie poszerza możliwość ich zastosowania. Przypominamy, że czas jaki potrafi wytrzymać ogniwo jest znacznie dłuższy niż standardowa bateria. Dla przykładu podam, że eksperymentalne ogniwo paliwowe (Direct Methanol Fuel Cell) do laptopa wytrzymuje około dwunastu godzin bez ponownego ładowania. Ogniwa paliwowe to wciąż przyszłość, choć technologia znana była już w latach 50-tych XX wieku i nadal czekamy na jej powszechne zastosowanie. Wynalazku dokonano w Washington State University w Stanach Zjednoczonych.

redakcja

grafika Wikimedia Commons

Tagi: eko, eko technologie, ekologia, eco, ogniwa paliwowe, fuel cells, Solid Oxide Fuel Cell, Proton Exchange Membrane Fuel Cell

Podziel się na facebook.com

Komentarze:

Dodaj komentarz: