Strona główna
zaloguj

 | Mapa strony

Smart grids – inteligentna dystrybucja energii

Smart Grids

Smart grids - najnowszy trend światowy w energetyce to tworzenie takich sieci dystrybucji energii, gdzie energia może być dystrybuowana pomiędzy każdym uczestnikiem procesu, również odbiorcami, co ma w efekcie doprowadzić do obniżenia kosztów dystrybucji energii. Taka zintegrowana sieć obejmuje swym zakresem wytwórców energii elektrycznej, punkty jej magazynowania, nowoczesne linie przesyłowe oraz odbiorców, którzy w miarę potrzeb stają sie wytwórcami energii. System sterowany jest nowoczesną automatyką i odpowiednio opomiarowany (tzw. smart meters).

Smart gridy (sieci inteligentne) posuwają o krok naprzód dziedzinę dystrybucji energii elektrycznej. Smart gridy mogą przybierać postaci o różnych stopniach zaawansowania. W najprostszej postaci smart gridem będzie sieć elektryczna dostarczająca energię do klienta w standardowy sposób ale odpowiednio opomiarowana tzw. smart meterami i monitorowana automatyką i połączona siecią informatyczną WAN. Kolejnym stopniem udoskonalenia smart grida jest możliwość zasilania sieci elektroenergetycznych od dotychczasowych odbiorców energii elektrycznej. Np. z ogniw fotowoltanicznych zamontowanych na dachach naszych domów, z przydomowych elektrowni wiatrowych lub wodnych. Również podłączenie do ogólnej sieci dystrybucji prądu elektrycznego samochodów hybrydowych lub elektrycznych, które ładując swoje baterie słoneczne, nadwyżki prądu „sprzedają” do sieci stając się również w tym momencie producentem.

Sieci typu smart grid likwidują przede wszystkim jeden podstawowy problem taki jak: straty przesyłu energii wynikający z dużych odległości pomiędzy odbiorcą a wytwórcą – elektrownią.

Nadwyżki konsumowane są niemal na miejscu, nazwijmy to, u sąsiada. Pojawia się temat jak rozliczać energię produkowaną przez nas i konsumowaną przez naszych sąsiadów?

Otóż prawo jest bezwzględne i monopolistą na przesył energii elektrycznej  w Polsce są Polskie Sieci Elektroenergetyczne, skąd energia elektryczna trafia do zakładów energetycznych i dopiero stamtąd do nas. Trochę to skomplikowane ale u nas nic nie jest proste.

Wszystko co wyprodukujemy sprzedajemy sieciom energetycznym i potem kupujemy od zakładów energetycznych po odpowiednich narzutach.

Inwestycja w smart gridy jest nadzieją na rozruszanie ogólnoświatowej gospodarki i stety, niestety, wymaga kapitału, którego brak w krajach średniozamożnych, takich jak Polska. Na operację zmiany sieci energetycznych w smart gridy stać takie kraje jak USA, Niemcy, Wielka Brytania, Francja i to też nie bez pomocy dużych koncernów takich jak choćby Google Inc. i Solar City w USA.

Smart gridy mają docelowo wyprzeć z rynku energię z elektrowni atamowych. Czy to realne? Czas pokaże. Póki co będziemy obserwować jak ta technologia będzie odpowiadać na ciągle rosnące oczekiwania rynku.

Tagi: smart grid, smart grids, sieci dystrybucji energii

Podziel się na facebook.com

Komentarze:

Dodaj komentarz: