Strona główna
zaloguj

 | Mapa strony

Technologia z północy

Marka Volvo od zawsze kojarzyła się z pewnego rodzaju „egzotycznym”, rzadko spotykanym luksusem. Sama firma została zarejestrowana 14 kwietnia 1927 roku i od niespełna 90 lat depcze po piętach gigantom motoryzacyjnym środkowej europy w produkcji samochodów typu „premium”. Jednakże ostatnie lata pokazują, iż marka zwiększa obroty i przyspiesza wprowadzając innowacyjne i niespotykane dotąd rozwiązania dla samochodów osobowych. Czy najbliższe lata pozwolą wyprzedzić gigantów? Zobaczymy, tymczasem przyjrzyjmy się nowinkom technicznym prosto z północy.
Szwedzka marka samochodowa Volvo depcze po piętach czołówce światowej w produkcji aut premium. Rynek zdominowany przez „Wielką Trójcę”- BMW, Mercedes, Audi- od dawna potrzebował odświeżenia, nowej marki oraz innowacyjności. Volvo pod przewodnictwem Stefana Jackoby' ego na pewno sprosta temu zadaniu.
W 2011 roku Volvo zwiększyło swoją sprzedaż o 20% osiągając sprzedaż samochodów w ilości ok 450 tysięcy. W porównaniu z wiodącym na rynku tercetem, nie jest to wiele, jednak w połączeniu z faktem, iż wynik ten został osiągnięty bezpośrednio po tym jak Stefan Jackoby objął fotel prezesa budzi szacunek nie tylko do samej marki a również do (aktualnego) lidera szwedzkiego koncernu (Stefan Jackoby- przez 35 lat piastował na stanowisku kierowniczym w koncernie VW rozpowszechniając tą markę na Stany Zjednoczone)
Z punktu widzenia inżyniera
Poduszki powietrzne dla pieszych i...
Fenomen, fenomen, fenomen.
Volvo wprowadza orzeźwienie do branży wdrażając nowe, zaawansowane technologicznie udoskonalenia swoich samochodów, które klasyfikują produkty tej marki jako jedne z najbezpieczniejszych pojazdów świata. Na łamach ostatnich miesięcy największą uwagę ściągnęła poduszka powietrza dla pieszych zaprezentowana w tym roku w modelu V40. Zasada działania jest prosta, czujniki zamontowane w przednim zderzaku pojazdu rejestrują kontakt pomiędzy samochodem a pieszym. Maska od strony kierowcy jest zwalniana i jednocześnie unoszona przez pompującą się poduszkę powietrzną. Poduszka w mgnieniu oka pokrywa obszar pod maską oraz ok. 30% powierzchni szyby, co w istotny sposób pozwala zmniejszyć obrażenia zadawane pieszym podczas wypadków samochodowych.
Oczywiście prototyp V40 charakteryzuje nie tylko poduszka powietrzna dla pieszych, na wyposażeniu pojazdu znajduje się szereg dodatkowych systemów pozwalających zwiększyć bezpieczeństwo osób znajdujących się w pojeździe (tak dla odmiany).
DSTC- System dynamicznej kontroli trakcji i stabilności
System utrzymania pasa ruchu
System monitorowania martwego pola
System monitorowania znaków drogowych
Adaptacyjny tempomat
Tyle dla odbiorców detalicznych, ostatni paragraf z pewnością będzie interesujący dla właścicieli flot.
Najwydajniejszy kierowca świata, będzie jeździł Volvo.
W ostatnich miesiącach na drogach Hiszpańskich autostrad przeprowadzane były publiczne testy konwoju samochodów autonomicznych. Pojazdy pokonały łącznie blisko 200 km. Poruszały się w konwoju, któremu przewodził samochód ciężarowy kierowany przez zawodowego szofera. Bezprzewodowe połączenie samochodów osobowych pozwoliło na „kopiowanie” manewrów robionych przez wiodący pojazd. Wszystkie samochody były wyposażone w kamery, radar i czujniki laserowe pozwalające na monitorowanie odległości pojazdów w sąsiedztwie. Takie rozwiązanie daje szereg nowych możliwości logistycznych prowadzących do obniżenia kosztów transportu oraz zwiększenia bezpieczeństwa ruchu ulicznego. Należy zaznaczyć, iż projekt VOLVO prowadzony jest pod patronatem ogólnoeuropejskiego projektu „SANTRE” SAFE ROAD TRAINS FOR ENVIROMENT.
Jak sądzicie, czy powyższe projekty mają prawo bytu? Czy automatyzacja procesu kierowania pojazdem to pewna przyszłość czy tylko marzenie komputerowych geek'ów?

Karol Borowiak
Instalacyjna.com.pl

Tagi: volvo, santre, dstc, samochody autonomiczne, motoryzacja

Podziel się na facebook.com

Komentarze:

Autor: norris Data dodania: 5 lipca 2012

poducha dla pieszego, czujniki srujniki, jeszcze chwila a w klimie będziesz ustawiać temperaturę wewnątrz i na zewnątrz samochodu ;)

Autor: Alexa Data dodania: 3 lipca 2012

Konwoje w Polsce? Jeszcze nie teraz, ale zmierza to ku dobremu, co do poduszki powietrznej - super sprawa, przydałyby się jeszcze szyby chroniące przed nagłym uderzeniem w czasie jazdy. Warto przyjrzeć się też innym markom i modelom :)

Dodaj komentarz: