Strona główna
zaloguj

 | Mapa strony

Kategoria: Projektownia

Bloki w AutoCAD cz1.

  Czy jest sposób, żeby rysunki w AC były tworzone bardziej ekonomicznie? Żeby zamiast ciężkich MB plany instalacji miały zaledwie kilkadziesiąt-kilkaset kB? Oczywiście!

Jednym z rozwiązań jest korzystanie z bloków.

  Bloki w AutoCAD to nic innego, jak jeden lub więcej elementów połączonych ze sobą w taki sposób, że tworzą jeden obiekt. Wykorzystywanie ich tym bardziej sensowne, im więcej razy mają się powtarzać na danym rysunku.

  Najistotniejszymi cechami bloków jest to, że posiadają własną nazwę i punkt wstawienia. Tworzenie prostych bloków jest niezwykle łatwe, wystarczy skopiować z punktem wstawienia elementy które chcemy wielokrotnie powtarzać i wkleić je jako blok. Jest to najbardziej nieelegancki sposób tworzenia bloków, ale dla wytrawnego kreślarza CAD takie tymczasowe bloki potrafią oszczędzić kilku godzin mozolnego kreślenia. Jak to zrobić zgodnie ze sztuką?

  Stworzenie dobrego bloku wymaga pewnej świadomości tego, co z takim blokiem można zdziałać. W prostych obiektach blokowane elementy nie podlegają modyfikacjom. Czyli jeśli stworzymy blok zawierający jakieś linie, pola tekstowe, to one nie podlegają edycji bez zmiany definicji bloku. Przykładem może być dowolny element z napisem (typu logo). Chcąc mieć możliwość modyfikowania zawartości tekstowej bloku - korzystamy z atrybutów. Trzeba pamiętać, że jeśli do zblokowania użyjemy elementów to one będą miały ustawione cechy. Czyli istotnym jest, żeby wszystkie elementy tworzyć na warstwach z ustawionymi cechami ByLayer (JakWarstwa). W przeciwnym razie taki blok może przysporzyć masę kłopotów komuś, kto będzie pracował w oparciu o nasze rysunki.

  Pamiętajmy, że dostęp do cech (kolor, grubość wydruku, widoczność) elementów w bloku, jeśli są ustawione wg warstw, można uzyskać przez managera warstw. Przy okazji równie ważne jest, aby definicja bloku była tworzona na warstwie 0 (zero), gdyż w tym przypadku tak zblokowany obiekt przyjmuje cechy warstwy na której się znajduje. Oczywiście nie wszystkie elementy muszą być na tej warstwie. Osobiście na warstwie zerowej ustawiam obrys elementu z najważniejszymi elementami, oddzielną warstwę mam dla głównych atrybutów, kolejną dla detali bloku i jeszcze jedną dla pozostałych cech w tym innych atrybutów. Tak stworzony obiekt można pokazać na planach na wiele sposobów:

- tylko obrys elementu - na zbiorczych wielobranżowych rysunkach koordynacyjnych,

- obrys elementu wraz z symbolem (główny atrybut) - na zbiorczych rysunkach branżowych w małej skali dokładności np. 1:200;

- szczegółowy wygląd wraz z symbolem i parametrami - na szczegółowych rysunkach branżowych w dużej skali dokładności 1:100, 1:50.

  W kolejnej części blokowanie krok po kroku, i kilka pożytecznych sztuczek z wykorzystaniem bloków.

Tagi: ustawienia autocada, kurs autocada, instalacyjna, Instalacyjna.Com.Pl, autocad, bloki, bloki w autocad, projektownia, ustawienia autocad, kurs autocad

Podziel się na facebook.com

Komentarze:

Dodaj komentarz: