Strona główna
zaloguj

 | Mapa strony

Plus Minus

Data dodania 17 marca 2012

po żarówkach przyszedł czas na kineskopy. Początek 2012 roku, to znaczny spadek sprzedaży telewizorów kineskopowych przez największe sieci sprzedaży. Tym razem, nie regulacje europejskie, a prawa rynku zadecydowały o zaprzestaniu produkcji. Spowodowane to jest zapewne obniżeniem cen na telewizory plazmowe, LCD oraz LED, które można już kupić za niewielkie pieniądze. Telewizory kinespokopowe nie znikają jednak z Polskich domów. Badania dowodzą, że dopiero w 50 proc. Polskich domostw jest telewizor LCD lub plazmowy. A nawet w tych domach można spotkać jeszcze odbiornik kineskopowy.

Od 2009 roku do zakupu telewizorów kineskopowych zaczęła zniechęcać Komisja Europejska  uważając, że zużywają zbyt dużo energii elektrycznej. A należy dodać, że jeszcze niedawno Polska była jednym z największych ich producentem w Europie. Posiadając u siebie takich potentatów jak koreański Daewoo czy Thomson, którego w 2006 kupił indyjski Videocon.

Zmiana technologii z kineskopowej na LCD/LED/plazmę jest jednak dla nas korzystna. Telewizory są po prostu lepsze, mają lepszą jakość obrazu, są coraz cieńsze i zużywają o wiele mniej energii.

Data dodania 11 stycznia 2011

Jest niezła chryja! Pożegnaliśmy się niemal z żarówkami, bo trzeba oszczędzać energię elektryczną, a to pod względem oszczędzania energii nie jest wzorem do naśladowania. Z praktycznego punktu widzenia, pobór energii elektrycznej przez oświetlenie w porównaniu do innych odbiorników energii elektrycznej jest marginalny co podejmę się udowodnić w poniższym artykule.

plus_minus

Zgadzam się z tym,że żarówki są tanim luksusem, jaki rozwój cywilizacji i techniki zafundował człowiekowi. Proste, tanie, łatwe w użytku, przypominające oświetlenie naturalne źródło światła. Komu to przeszkadza? Produkcja żarówki to dziś technologia, na którą można sobie pozwolić w zasadzie w garażu. Czy można zarobić na żarówkach? No trochę można, ale na tych tzw. energooszczędnych można 20 razy więcej. Z tym, że produkcja energooszczędnych źródeł, to już zaawansowana technologia, a żarówki? Chyba zacznę sam je produkować w domku na działce. O co więc u diaska chodzi? Komu żarówki przeszkadzają?

Mam wrażenie, ze lobby producentów źródeł światła, tych potentatów, nie ma dobrego pomysłu na rozwój źródeł i próbowany jest model narzucenia społeczeństwom użytkowania świetlówek i źródeł elektroluminescencyjnych. Podobnie jest z wprowadzoną ustawą o całorocznym używaniu oświetlenia samochodowego. Czy ktoś przeliczył jak gigantyczne pieniądze zarobią producenci samochodowych źródeł światła? Czy powinniśmy pozwolić, aby zasiliły one wyłącznie konta firmowe?

Jestem przekonany, że żarówki się obronią, bo są zbyt genialne, tak jak obroni się klimatyzacja samochodowa, mimo, że fatalnie działa na środowisko. Boję się natomiast zupełnie czegoś innego. Boję się rozpętania histerii oszczędzania energii wyłącznie przez oszczędności w oświetleniu. W zasadzie dziś oświetlenie uliczne jest w całości energooszczędne, oświetlenie w urzędach, biurach i instytucjach również. Czyż więc chodzi o domy, o nasze prywatne pokoje, łazienki, kąciki do czytania, lampki nocne itp.? Boję się, że powróci fatalna w skutkach moda na oszczędzanie oświetlenia ulicznego, realizowana w karykaturalny sposób. Boję się, że gospodyni piekąc ciasto w piekarniku w celu oszczędności wyłączy oświetlenie (żarówka 10 W), podczas, gdy do przygotowania swojego wypieku używa ciepła ze spirali o mocy 2000 W. Będziemy żyli w półmroku oszczędzając pojedyncze waty, ale nasze lodówki będą nam mrozić coca colę zużywając do tego setek. Będziemy po omacku schodzić po schodach, ale po przyjściu do domu włączymy czajnik elektryczny na herbatę, który potrzebuje 2000 W mocy. Kupimy energooszczędne źródła światła, powkręcamy je do naszych żyrandoli, ale jednocześnie zafundujemy sobie pralkę z suszarką, która obciąży naszą sieć mocą 6 kW. Już widzę w wyobraźni zamach na windy, które praktycznie non stop są oświetlone.

Jest więc potrzeba, aby środowisko oświetleniowe stanęło murem za „mądrym oświetleniem”, za rozumnym doborem źródeł światła, żeby wypowiadało się głosem rozsądku, a nie doraźnej koniunktury, żebyśmy obronili światło przed ciemnością.

Tagi: oświetlenie, świetlówki, żarówki, lcd, led, tv plazma, kineskop


Podziel się na facebook.com

Komentarze:

Dodaj komentarz: