Strona główna
zaloguj

 | Mapa strony

Kategoria: Projektownia

Kurs AutoCADa dla początkujących- Część I (Wstęp)

Część I

Wstęp- pierwsze „wrażenia”

AutoCAD - produkt Amerykańskiej firmy Autodesk Inc., niezbędne narzędzie każdego inżyniera, pozwalające w łatwy i przejrzysty sposób przenosić nasze konstrukcyjne zamysły, na ekran komputera. Dzięki elastyczności oprogramowania, oraz posiadaniu odpowiednich umiejętności, nic nie będzie stało na przeszkodzie aby projektować profesjonalnie, szybko i precyzyjnie.

Aby rozpocząć samodzielną pracę w programie AutoCAD, niezbędne są podstawowe informacje które pozwolą wypracować własny styl projektowania. Kurs dla początkujących, będzie składał się z 10 lekcji dostępnych niebawem również w formie video. Zaczynajmy.

W pierwszej kolejności po uruchomieniu programu, wyświetlany jest „ekran startowy”, zwany w inżynierskim żargonie, po prostu „kartką”:Kurs AutoCADa


W lewym górnym rogu, widzimy czerwoną literę „A”, pod którą znajduje się wysuwane menu dotyczące podstawowej edycji plików dwg. (format rysunku AutoCADa). Panel jest bardzo intuicyjny dla użytkowników Windowsa, także pominę jego głębszy opis.


Przechodząc na prawo, znajdujemy rozwijane menu, odpowiadające rodzajowi panelu wykonywanej przez nas pracy, po rozwinięciu go ukazują się nam następujące opcje:Kurs AutoCADa


Rysowanie 2D i opis- pierwszy, podstawowy panel, pozwalający na tworzenie i edycję rysunków 2d.

Podstawy 3D - pulpit zawierający narzędzia niezbędne do konstrukcji i edycji brył trójwymiarowych, zawarte są tu również podstawowe opcje dotyczące renderingu naszych modeli.

Modelowanie 3D - obszar posiadający zaawansowane opcje edycji brył trójwymiarowych, oraz ich |”layout'u”.

AutoCAD - wersja standardowa - Obszar roboczy „ogólny”, elastyczny, dzięki czemu uniwersalny. Znany z poprzednich wersji jako panel wyświetlający się przy uruchomieniu programu, właśnie z nim rozpoczniemy nasz kurs.

Możliwe jest również stworzenie własnego pulpitu roboczego, który będzie najbardziej odpowiedni dla wykonywanego przez nas projektu, jednak te opcje poznamy w kursie dla zaawansowanych.

* (Przypominam- widokiem na którym będziemy pracować, jest AutoCAD- wersja standardowa)


Pasek umieszczony poniżej, nazywać będziemy „panelem głównym”, znajdują się tutaj podstawowe paski menu:Kurs AutoCADa


Plik - menu służące do zarządzania plikami- zapisywanie, wczytywanie, utworzenie nowego itp.

Edycja - w tym menu podobnie jak w powyższym, obsługiwać można sam plik, jednakże znajduje się tu również narzędzie godne poświecenia większej uwagi, mianowicie- „kopiuj z punktem bazowym”, z którym jeszcze nieraz spotkamy się w trakcie kursu.

 

Widok - pasek pozwalający zarządzać aktualnymi widokami

Wstaw - menu służące wstawianiu obiektów różnego formatu.

Format - bardzo ważny zbiór narzędzi AutoCADa, z których będziemy często korzystać w tym kursie.

Narzędzia - narzędzia, zaawansowane opcje znacznie ułatwiające bardziej skomplikowane projekty, będziemy mogli utworzyć tutaj m.in. LokalnyUkładWspółrzędny, edytować panele wyświetlane na obszarze roboczym, oraz wiele innych.

Rysuj - panel po którego rozwinięciu otrzymamy dostęp do podstawowych i najważniejszych narzędzi AutoCADa, niezbędnych w każdym projekcie.

Wymiar - osobny panel dzięki którego opcjom będziemy mogli szybko i dokładnie wymiarować nasze konstrukcje.

Modyfikuj - opcje tego menu współpracują zazwyczaj z utworzonymi już obiektami, dzięki czemu możemy je powielać, odbijać itp. (bardzo przydatne narzędzia w projektowaniu powtarzalnych elementów- np. różnego rodzaju kratownice)

Parametryczne - opis tego panelu będzie przydatny w kursie dla zaawansowanych.

Okno - zarządzanie aktualnie otwartym oknem AutoCADa

Pomoc - pomoc oferowana przez Autodesk


Po lewej stronie powinien się znajdować pomocniczy pasek narzędzi z menu „rysuj”.

Zaś po prawej „modyfikuj”Kurs AutoCADa


Rodzaj i ilość paneli możemy sami edytować, klikając prawym przyciskiem myszy na obszar nieroboczy, następnie wybierając menu Autocad.

 

Na dole ekranu znajduje się konsola Autocad'a, dzięki której możemy współpracować z programem. Możemy również odczytać, aktualne informacje przekazywane przez program dotyczące tworzonego obiektu, np. zapytania o długość kreślonej linii.

 

Pod konsolą znajdują się ikony zasobnika, które pozwalają nam m.in. modyfikować siatkę, czy kontrolować stopnie kreślenia linii.

 

W prawym górnym rogu obszaru roboczego widzimy kostkę, która informuje nas o aktualnym widoku, jest to bardzo pomocne narzędzie w pracy z obiektami trójwymiarowymi.

Tyle słowem wstępu, serdecznie zapraszam do dalszych części.

 

www.instalacyjna.com.pl

 

Karol Borowiak

Tagi: auto cad, ustawienia autocada, kurs autocada, autocad, projektownia, autocad od podstaw, ustawienia autocad, kurs autocad

Podziel się na facebook.com

Komentarze:

Dodaj komentarz: